Jaké knihy jsou nám inspirací?

od | 12. dubna 2022

Nedávno jsme společně sdílely, jaké knížky nás v našich životech provázely – inspirovaly – pomohly na cestě k ženství. Knih jsme za naše životy přečetly už mnoho a Vám teď předáváme několik vybraných tipů na knihy o ženství, ženách a ženské energii 🙂

Šárka z velkého štosu přečtených knih vybrala 3 nejvíc inspirativní:

Kořeny ženské spirituality

Náhled na ženství z duchovního pohledu. Terezie Dubinová jej vykresluje v kontextu historie, různorodých náboženství a kultur. Jde k podstatě principů a archetypů, které jsou platné bez ohledu na místo, kde žijeme, nebo jakou máme barvu pleti.

Dcery měděné ženy

Tahle kniha je pro mě esencí moudrosti ženskosti vyprávěná skrze indiánské příběhy. V jednoduchosti a vtipu jsou předávána prastará moudra, která jsme často v dnešní době zapomněly.

Rudý měsíc

První kniha o přístupu k ženské cykličnosti a menstruaci. Dnes už mi nepřijde tak přelomová, ale stále je to červený poklad.

Helča doporučuje knížku

Ženy, které běhaly s vlky

od Clarissy P. Estés, Ph.D. Ta posbírala mýty a báje a skrze ně se pokusila objasnit výsledky svých bádání – hledaní či pochopení životní síly ženy. Počátečním východiskem byla potřeba soukromého prostoru, prozkoumání možné příčiny ztráty vztahu k vlastnímu tělu a tím i zodpovědnosti za vlastní život a zdraví. Zjistila, že ženy jsou nuceny žít jako „maskovaná stvoření“ a tak plnit společenská očekávání. V reakci na takový „diktát společnosti“ pak Clarissa představuje koncept „divošky“ – takže, seznamte se s archetypem divoké ženy!

Knížka se svým vlastním způsobem vrací zpět k téhle staré otázce vztahu duše a těla a prozkoumává příčiny ztráty vztahu k vlastnímu tělu, s čímž zcela přirozeně souvisí, že řeč bude o přijetí odpovědnosti za vlastní život a zdraví. A tak jsem taky příběh o archetypu ženy vnímala, jako příběh o učení se, jak vlastnímu tělu naslouchat!

A pak ještě jednu z českého prostředí:

Ženské rituály

od Barbory Zemanové. Kniha pojednává o ženských archetypech (Panna, Matka, Vědma, Stařena, Milenka, Čarodějka a Královna) a rituálech a je podle mě skvělým úvodem pro někoho, kdo tenhle svět objevuje. Příběhy jsou silné, myšlenky zajímavé a rituály dávají smysl, ale zároveň nabízí možnosti pro vlastní úpravu. Pro mě byla hlavně nakopnutím směrem právě k tvorbě vlastních rituálů a velkou inspirací a oceňuji, že je s českého prostředí.

 

Anežka se začetla do:

Úchvatná! Odhalte tajemství ženské duše

Zajímavý vhled do tématu ženství skrze pohled křesťanské komunity. Mně osobně zbořila moje stereotypní představy o pohledu věřících na ženu jako takovou. Není to úplně lehké čtení, mě osobně otevřela mnoho témat a přinesla řadu otázek k zamyšlení i sama nad sebou. Skrze tuto knihu jsem si opět více vysochala některé své postoje a hodnoty.


Žena v polární noci, rok na Špicberkách

Moc ráda čtu jakékoliv knihy o zimě, zimních expedicích a dobrodružstvích, protože se občas sama vydávám po stopách příběhů hrdinů z knih. Tuto knihu mám na stole zatím rozečtenou, ale je pro mě snoubením pohledu ženy s humorem a lehkostí na život v drsných podmínkách a objevováním zimní krásy a jednoduchosti. Je to pro mě cesta v představách do prostředí (pro mě relaxačního), kde život je tak, jak je a ne jinak.

 

Žena v dějinách křesťanství

Opět nelehké čtení otevírající obrovské rány, které křesťanská víra institucionalizovaná do církve od raného středověku působila na ženách (ano, je to téma, které mě zajímá). Autor poukazuje na nesoulad s vývojem v dějinách s původním postavením žen v době vzniku křesťanství a též naznačuje možnosti postupné nápravy. Zajímavým poznatkem, který jsem si dala do kontextu i s aktuální dobou, politickým vývojem, válkou na Ukrajině, je, že i církev je struktura, která žije “zespoda” a “ti nahoře” prohrají svůj boj dříve nebo později. Nevzdávat to!

 

Lucka krom Cyklické ženy a Cesty bohyně doporučuje společně s Peťou knížku od Davida Deidy

Cesta nespoutané ženy

Je to průvodce ženy světem mužů, sexu a nejhlubších rozkoší lásky.

Je to poměrně těžké čtení. A je v něm spousta myšlenek, se kterými nesouzním. Nevím, do jaké míry je to proto, že knihu psal muž. Ale je zajímavé si ji přečíst. Paradoxně mě daleko více oslovila jiná kniha tohoto autora, a to:

Cesta pravého muže

Duchovní průvodce pro muže aneb jak si poradit s výzvami, které před muže staví ženy, práce a sexuální touha.

Tato kniha mě velmi nadchla. Poskytla mi velkou spoustu aha momentů z mužsko ženského světa. Tuto knihu stoprocentně doporučuji. Možná je to zvláštní číst si o ženství v knize pro pravého muže, ale zkuste to. Já byla nadšená. Konec konců v každé z nás je kus pravého muže a je to tak v pořádku 🙂

Hlavu mírně vzhůru, ženy! 

Vlastní cestou k sebeúctě od Mileny Mikulkové

Citát z knihy: „Patřím k lidem, v jejichž repertoáru po dlouhé roky bylo dobře míněné životní poslání: Buď světlem! Žít tak, abych byla v každé chvíli příkladem. Uff, kolikrát jsem si přála být tmou, černočernou a aspoň na chvíli odhodit tu přebujelou zodpovědnost… Myslím, že v současné době svítím, kdy mám sílu a chuť a je to v dané situaci potřeba, ale jinak si dovolím mít zhasnuto. A našla jsem pro mne uspokojující symbol. Maják! Vždyť ani on přece nesvítí trvale, ale pulsuje! Toto poznání mi přináší báječné uvolnění.
(str. 64, kapitola: Buď perfektní!)

Poděl se s námi o svou knižní inspiraci do komentáře. Stále je co číst 🙂 nebo s námi pojď