Jsme své, jsme krásné

A nebojíme se to říct a šířit. Vytváříme bezpečný prostor, ve kterém ženy mohou objevovat, přijímat, tvořit krásu v sobě a kolem sebe.

 

Buďme ženami v celé své kráse.

Naše cesta

Vyrostly jsme v Prázdninovce

Potkaly jsme se v prostředí organizace Prázdninové školy Lipnice, z.s., která je průkopníkem zážitkové pedagogiky v ČR.

V této organizaci jsme jako instruktorky realizovaly více než 100 kurzů pro středoškoláky, vysokoškoláky, rodiče s dětmi i pro dospělé.

Kurzy o odvaze, seberozvoji, odpovědnosti, aktivním občanství i rodinných vztazích, přechodové rituály i zimní putování se spaním na sněhu.

Společně jsme odlektorovaly více než 500 dní na kurzech, kterými prošlo přes 2,5 tisíce účastníků.

Proč vznikl kurz Buď svá

Ženy mají spoustu příležitostí, jak objevovat a prohlubovat své ženství, jak nacházet cestu k sobě. Mladé dívky a mladé ženy mají mnohem menší výběr, protože si možná ani neuvědomují, že se jich to také týká. Že jsou svobodnými ženami odpovědnými za sebe sama již od brzkého věku.

Dříve tuto roli plnily přechodové rituály, které dnes téměř vymizely. Nabízíme dívkám možnost si takový rituál zažít. Aby lépe poznaly samy sebe, mohly přijmout odpovědnost za svá rozhodnutí a vstoupily na svou cestu ženy svobodně a s odvahou.

První společný kurz pro mladé ženy jsme realizovaly v roce 2019 pod hlavičkou Prázdninové školy Lipnice, z.s. O rok dříve vznikl podobný pro mladé muže Transition, se kterými se vzájemně podporujeme. Pokud máte syny a synovce ve věku SŠ, dejte jim o něm vědět.

 

Založení spolku

Stejně jako dívky musí převzít odpovědnost za sebe sama v průběhu života, tak i my jsme dospěly do takového bodu. Potřebovaly jsme roztáhnout křídla a opustit naši domovskou organizaci. V roce 2020 jsme se tedy pustily do realizace našeho společného snu a založily jsme spolek Buď svá, z.s.

Návod na život od nás nečekejte 

Každá žena je krásná a nepotřebuje žádné návody. Stačí v sobě najít odvahu vrátit se sama k sobě. Nedáme vám tedy zaručený recept na spokojený život, protože nejsme sekta. Neříkáme, co je dobře nebo špatně. Ctíme jedinečnost a svobodu všech.

Nejsme extrémní feministky, baví nás harmonie mužsko-ženského principu v každé z nás. Žijeme v rovnováze a vzájemné lásce s muži.

Nejsme ani ezovíly, ani čarodějnice, ani bárbínky. Nečekej tedy od nás módní rady, věštění z karet, ani cestu do jiné dimenze.

 

Náš tým

Šárka Doležalová Křepelková

Jsem lektorka, průvodkyně a ekopsycholožka. Vedu ženské kruhy a rituály, a zároveň kurzy pro děti, dospívající i ty, co si myslí, že už dospělí jsou. Rozvíjím svůj projekt Tvůrkyně života. Čím dál víc dělám v životě to, co mi dává smysl a mám z toho radost.

V rámci PhD studia zkoumám, co lidem přináší, když tráví svůj čas v přírodě. Už 10 let vytvářím a vedu zážitkové kurzy v Prázdninové škole Lipnice a v současnosti spoluvytvářím projekt Učíme se venku pod TEREZU, z.ú., kde se snažíme o to, aby děti měly možnost učit se aktivně, vlastní zkušeností a venku.

Jsem svá, když...

 • … za zvuku bubnů a kytar sedím u ohně a zpívám nebo zasněně koukám.
 • … mám v ruce tužku nebo štětec a po několika hodinách si uvědomím, že jsem zapomněla na čas.
 • … chodím ráno po bytě nahá.
 • … skočím do kaluže místo, abych ji obešla, a ještě se u toho směju na nechápavé kolemjdoucí.
 • … se svobodně rozhodnu, čemu budu věnovat svůj čas.

Zuzana Hájková

Baví mě různorodost a pestrost života. Živím se jako metodička a lektorka vzdělávacích programů pro školy pod Skautským institutem a v Centru občanského vzdělávání podporuji školy na cestě za demokracií. Zároveň jsem instruktorkou Prázdninové školy Lipnice, kde se podílím na zážitkových programech pro různé cílové skupiny.

Jsem svá, když...

 • … si vezmu růžový baret nebo pohorky k sukni.

 • … si tancuji v metru na svou oblíbenou písničku.

 • … se ponořím do studené vody a cítím se její součástí.

 • … si užívám paprsky slunce na svém těle

 • … se směju, i když nemám čemu.

 • … naplno dělám, co mě baví.

Petra Černá

Jsem žena, matka dvou dospělých dcer, skautka, taičistka, pěstitelka bylin. Svůj volný čas trávím setkáváním a hovory s dcerami a přáteli, studiem zdravotního cvičení tai-chi, přípravou prázdninovkových kurzů, rýpáním se v hlíně, četbou, poslechem hudby, zpracováním bylin, pěstováním kvásku, chozením po horách, pečením a vařením. Prostě dělám to, co mě baví a co mi dává smysl.

Po téměř dvaceti letech v účetnictví a kontrolingu jsem se rozhodla změnit svůj pracovní život. Od léta 2020 jsem instruktorkou Prázdninové školy Lipnice. A tak tvořím kurzy zážitkové pedagogiky jak pod hlavičkou Prázdninovky tak pod hlavičkou spolku Buď svá. Naplňuje mě to.

Kromě zážitkové pedagogiky teď žiju facilitací a mým dávným snem – masážemi. Konečně jsem si ve svém životě udělala čas a naučila se různé techniky masáží. Baví mě spojovat znalosti a zkušenosti z dlouholetého praktikování čchi-kungu a tai-chi se zkoumáním těla z fyziologického hlediska západní medicíny.

Jsem svá, když...

 • … mi sníh křupe pod nohama, mráz mě štípe v nose a oči mhouřím před milióny jiskřiček slunečních paprsků zrcadlících se ve sněhových vločkách všude kolem mě

 • … se na jaře procházím zahradou a raduji se z každé rostlinky, lístečku a kvítku, co se po zimě vyklube na svět

 • … si v letním ránu stoupnu do parku na Žofíně a začnu cvičit tai-chi, nevnímám lidi kolem, cinkání tramvají a brumlání aut doléhající přes řeku, jsem jen já, můj dech, hukot jezu, šumění listů topolů a pohyb mého těla

 • … v lesích začnou padat listy a já si v té nádherné paletě barev můžu jen tak chodit, žasnout a šustit.

Anežka Dvořáková 

Od roku 2020 jsem na volné noze. Skočila jsem na ni po 3 letech na pozici manažerky vzdělávání pro pracovníky sociálních služeb. Tímto skokem jsem si tak vytvořila prostor pro skloubení věcí, které mě baví, dávají mi smysl a živí mě. Aktuálně jsou to pro mě činnosti pro organizaci ANEV, z.s., kde se zabýváme kvalitou v práci s mládeží, výpomoc v lesní školce jako průvodkyně, lektorská činnost pro CEDU,z.s., kde rozvíjíme žákovské parlamenty. Sezónně se věnuji lektorské činnosti v dlouhodobé spolupráci se SŠ v Mostě. Také lektoruji kurzy s Prázdninovou školou Lipnice, z.s., v té jsem od roku 2015 a tvořím pod ní řadu kurzů i dobrovolnicky, např. WifiCS a Apaluchu. Věnuji se i práci sama na sobě. Nejraději se účastním mezinárodních vzdělávacích kurzů a aktuálně dokončuji 4letý sebezkušenostní výcvik PCA.

Jsem svá, když...

 • …se směju na sebe, na svět, na ostatní, sama sobě a svým vtípkům, které nikdo jiný nechápe

 • …mi tečou slzy nad krásou okamžiku, dojetím, rozčilením nebo smíchy

 • …si povídám až šišlám při mazlení se psy, koňmi a kočkami

 • …se potím v mrazivé zimní a tiché krajině

Anežka Všianská  

V posledních letech se pracovně věnuji vzdělávání. Několik let jsem pracovala v inovativních školách (ZŠ Vela) a v současné době koordinuji výcvik pro budoucí učitele v programu Učitel naživo. Kromě toho lektoruji v Prázdninové škole Lipnice. V minulosti jsem absolvovala výcvik v arteterapii a několik let jsem vedla skautský oddíl. Když to jde, ráda vyrážím na moře plachtit a ráno nejraději začínám jógou. 

Jsem svá, když...

 • ... můžu mi vítr cuchá vlasy a třepotají plachty na lodi.
 • … vnímám svůj dech a z jedné jógové pozice přecházím do druhé.
 • … sedím na pivu nebo kávě se svými kamarády.
 • … se mi podaří udělat další krok na slacklině.
 • … se dívám do krajiny a usmívám se a ani nevím čemu.

Helena Macků

Baví mě život. Čím dál tím víc, ve všech jeho vrstvách, různorodosti a jednoduchosti. Jsem instruktorkou Prázdninové školy Lipnice, lektora kurzů pro dospívající mládež a dospělé, spolumajitelka jazykové školy, kavárenská povalečka a bývalá majitelka dvou kaváren, vystudovaná ekonomka, duší umělkyně : ) .

Jsem svá, když...

 • … když si užívám momenty čisté radosti a radosti z bytí

 • … když bořím nohy do mechu, rukama hladím kůru stromů a naslouchám šumění lesa

 • … když řádím při tanci a plynu v meditaci

Majda Radová

Živím se jako manažerka v investičním fondu,kde investujeme do společensky prospěšných projektů a startupů, které propojují přínos pro společnost a zároveň finanční udržitelnost, a mění svět k lepšímu.

Do Prázdninovky jsem vstoupila v roce 2017 po kurzech Vítr ve vlasech (kdysi dávno) a putování na mořských kajacích, od té doby jsem spoluvytvářela dva kratší interní kurzy, kurz Cesta hrdiny a kurz Buď svá.

Jsem svá, když...

 • …se procházím bosky v trávě, s větrem ve vlasech a nastavuju tvář paprskům nového dne

 • …když mám v nohách desítky kilometrů někde na treku v horách a ve chvíli absolutní přítomnosti vychutnávám šálek kávy, se psem po boku

 • …s otevřeným srdcem nespoutaně tančím

 • …se hrabu v hlíně, zahradničím a těším se z nových sazeniček i uzrálých plodů

 • …peču a vytvářím provoněný domov

 • …diskutuji s lidmi a projekty o řešení společenských výzev dneška

Markéta Kaizlerová

Jsem výzkumnice a posledních pár let učím své kolegy z IT porozumět potřebám lidí, pro které vyrábí weby, aplikace a služby. Občas si do toho střihnu nějaké školení nebo facilitaci. Jsem instruktorkou Prázdninovky. Ještě nevím, čím chci být, až budu velká, tak jsem teď na volné noze a zkouším co se namane. Ráda vařím, koupu se v každý louži, spím v hamace, vymýšlím co všechno by se dalo dělat a sázím zeleninu po Praze. Nejspokojenější jsem s batohem na zádech, u ohně v teplých ponožkách, na plachetnici, když koukám za obzor, a ve společnosti dobrých lidí.

Jsem svá, když...

 • …když jedu v šatech na kole městem
 • …když se těším, jak se zabořím rukama do hlíny

Marie Kozmová 

Na volné noze se věnuji online marketingu, především sociálním sítím a webům. Učím firmy, jak mají využívat sociální sítě a weby tak, aby o sobě mluvili pravdivě a atraktivně a dosahovaly tak výsledků – ať už se jedná o vyšší prodeje nebo nové kandidáty. Zážitková pedagogika mě jako koníček provází už od vysoké školy, na FF UK jsem organizovala seznamovací kurzy, poté jsem na čas spojila cesty s Prázdninovou školou Lipnice. Zapojila jsem se také do TEDxPrague. Na kurzech mě potkáte s foťákem na krku, těším se na vaše úsměvy : ) .

Jsem svá, když...

 • … pozoruju a oceňuju krásu kolem sebe i uvnitř. 
 • … objevuju zapadlá a strašidelná místa a vybírám si fakt podivné cesty. 
 • … makám a raduju se z výsledků.
 • … a stejně tak, když proležím půl dne na gauči u seriálů.