Jsme své, jsme krásné

A nebojíme se to říct a šířit. Vytváříme bezpečný prostor, ve kterém ženy mohou objevovat, přijímat, tvořit krásu v sobě a kolem sebe.

 

Buďme ženami v celé své kráse.

Naše vize a poslání

Jsme přesvědčeny o tom, že ženy, které jsou si vědomy samy sebe, své hodnoty a svých jedinečných darů, utvářejí lepší svět kolem sebe.

Posláním spolku Buď svá, z.s. je zejména vytvářet bezpečný prostor, aby ženy mohly objevovat, přijímat a tvořit krásu v sobě a kolem sebe, provázet a inspirovat se navzájem a vytvářet podporující společenství žen.

Naše cesta

Vyrostly jsme v Prázdninovce

Potkaly jsme se v prostředí organizace Prázdninové školy Lipnice, z.s., která je průkopníkem zážitkové pedagogiky v ČR.

V této organizaci jsme jako instruktorky realizovaly více než 100 kurzů pro středoškoláky, vysokoškoláky, rodiče s dětmi i pro dospělé.

Kurzy o odvaze, seberozvoji, odpovědnosti, aktivním občanství i rodinných vztazích, přechodové rituály i zimní putování se spaním na sněhu.

Společně jsme odlektorovaly více než 500 dní na kurzech, kterými prošlo přes 2,5 tisíce účastníků.

Proč vznikl kurz Buď svá

Ženy mají spoustu příležitostí, jak objevovat a prohlubovat své ženství, jak nacházet cestu k sobě. Mladé dívky a mladé ženy mají mnohem menší výběr, protože si možná ani neuvědomují, že se jich to také týká. Že jsou svobodnými ženami odpovědnými za sebe sama již od brzkého věku.

Dříve tuto roli plnily přechodové rituály, které dnes téměř vymizely. Nabízíme dívkám možnost si takový rituál zažít. Aby lépe poznaly samy sebe, mohly přijmout odpovědnost za svá rozhodnutí a vstoupily na svou cestu ženy svobodně a s odvahou.

První společný kurz pro mladé ženy jsme realizovaly v roce 2019 pod hlavičkou Prázdninové školy Lipnice, z.s. O rok dříve vznikl podobný pro mladé muže Transition, se kterými se vzájemně podporujeme. Pokud máte syny a synovce ve věku SŠ, dejte jim o něm vědět.

 

Založení spolku

Stejně jako dívky musí převzít odpovědnost za sebe sama v průběhu života, tak i my jsme dospěly do takového bodu. Potřebovaly jsme roztáhnout křídla a opustit naši domovskou organizaci. V roce 2020 jsme se tedy pustily do realizace našeho společného snu a založily jsme spolek Buď svá, z.s.

Návod na život od nás nečekejte 

Každá žena je krásná a nepotřebuje žádné návody. Stačí v sobě najít odvahu vrátit se sama k sobě. Nedáme vám tedy zaručený recept na spokojený život, protože nejsme sekta. Neříkáme, co je dobře nebo špatně. Ctíme jedinečnost a svobodu všech.

Nejsme extrémní feministky, baví nás harmonie mužsko-ženského principu v každé z nás. Žijeme v rovnováze a vzájemné lásce s muži.

Nejsme ani ezovíly, ani čarodějnice, ani bárbínky. Nečekej tedy od nás módní rady, věštění z karet, ani cestu do jiné dimenze.

 

Náš tým

Šárka Doležalová Křepelková

Anežka Dvořáková

 

Petra Černá

 

Anežka Všianská

 

Helena Macků

 

Zuzana Hájková

 

Majda Radová

 

Markéta Kaizlerová 

Marie Kozmová

 

Šárka Doležalová Křepelková

Jsem lektorka, průvodkyně a ekopsycholožka. Vedu ženské kruhy a rituály, a zároveň kurzy pro děti, dospívající i ty, co si myslí, že už dospělí jsou. Rozvíjím svůj projekt Tvůrkyně života. Čím dál víc dělám v životě to, co mi dává smysl a mám z toho radost.

V rámci PhD studia zkoumám, co lidem přináší, když tráví svůj čas v přírodě. Už 10 let vytvářím a vedu zážitkové kurzy v Prázdninové škole Lipnice a v současnosti spoluvytvářím projekt Učíme se venku pod TEREZU, z.ú., kde se snažíme o to, aby děti měly možnost učit se aktivně, vlastní zkušeností a venku.

Zážitkové pedagogice, neformálnímu vzdělávání, osobnímu rozvoji a spolupráci s pedagogy se věnuji už 15 let. Vystudovala jsem odbornou biologii a environmentalistiku, kterou jsem poté rozšířila i o pedagogické vzdělání. V současné době působím jako metodička a koordinátorka projektu Učíme se venku pod hlavičkou vzdělávacího centra TEREZA. Dříve jsem působila i jako mentorka a průvodkyně pedagogů v Eduzměně. Dokončuji doktorské studium Ekopsychologie.

Od roku 2010 jsem v Prázdninové škole Lipnici odlektorovala a odvedla řadu metodických i autorských zážitkových kurzů na nejrůznější témata týkající se metodiky zážitkové pedagogiky, wellbeingu, mezilidské komunikace, syndromu vyhoření apod. Tady také v roce 2019 vznikl pilotní ročník zážitkového kurzu Buď svá pro dospívající dívky. Dopad kurzu byl tak významný, že jsme v roce 2021 založily samostatný spolek s cílem podporovat dívky na jejich cestě k dospělosti. 

V roce 2010 se mi také díky jednomu z kurzů otevřely dveře do ženského světa, který jsem začala z různých stran díky vlastní sebezkušenosti zkoumat. Prošla jsem řadou kurzů a seminářů, díky kterým se více či méně dostávala k podstatě fungování ženského těla i duše. Jsem certifikovanou průvodkyní ženských kruhů a absolvovala jsem také lektorský výcvik v provázení transformačními rituály Cesta Ženy. Od roku 2017 vedu ženské kruhy a rituály. Rozvíjím svůj projekt Tvůrkyně života. Čím dál víc dělám v životě to, co mi dává smysl a mám z toho radost.

Jsem svá, když...

 • … za zvuku bubnů a kytar sedím u ohně a zpívám nebo zasněně koukám.
 • … mám v ruce tužku nebo štětec a po několika hodinách si uvědomím, že jsem zapomněla na čas.
 • … chodím ráno po bytě nahá.
 • … skočím do kaluže místo, abych ji obešla, a ještě se u toho směju na nechápavé kolemjdoucí.
 • … se svobodně rozhodnu, čemu budu věnovat svůj čas.

Anežka Dvořáková 

Po 3 letech na pozici manažerky vzdělávání pro pracovníky sociálních služeb, jsem se rozhodla vyrazit svým vlastním směrem. Snažím se promítat do své práce činnosti, které mě baví, dávají mi smysl a zároveň mě živí. Proto od roku 2020 spolupracuji s organizací ANEV, z.s., kde svou činností přispíváme ke zvyšování kvality v práci s mládeží. Od roku 2021 kromě lektorské činnost pro CEDU, kde rozvíjíme žákovské parlamenty, spolupracuji v úzkém týmu na zvyšování demokratické kultury na středních odborných školách v Praze. Sezónně se věnuji lektorské činnosti, např. již 10 let spolupracuji se SOŠ v Mostě nebo lektoruji kurzy pod Prázdninovou školou Lipnicí, z.s., ve které jsem od roku 2015 a tvořím pod ní řadu kurzů i dobrovolnicky (např. kurz WifiCS pro mladé ve věku 16-19 let z ČR i ze SR). V roce 2021 jsem stála u vzniku Buď svá jako samostatné organizace, ve stejném roce jsem spoluzaložila spolek Ze země koní, kde vedeme děti k horsemanshipu a welfare – na hodnotovém postoji založený přístup ke zvířatům a přírodě.

Důležitá je pro mě práce sama na sobě v různých směrech. Jsem absolventkou 4letetého sebezkušenostního výcviku PCA, facilitátorského výcviku Probouzení posvátného těla nebo ročního mezinárodního školení MarkerCS. A tuto zimu se již potřetí chystám na týdenní putování na běžkách za polárním kruhem, finským Laponskem.

Jsem svá, když...

 • …se směju na sebe, na svět, na ostatní, sama sobě a svým vtípkům, které nikdo jiný nechápe
 • …mi tečou slzy nad krásou okamžiku, dojetím, rozčilením nebo smíchy
 • …si povídám až šišlám při mazlení se psy, koňmi a kočkami
 • …se potím v mrazivé zimní a tiché krajině

Petra Černá

Jsem žena, matka dvou dospělých dcer, skautka, taičistka, pěstitelka bylin. Svůj volný čas trávím setkáváním a hovory s dcerami a přáteli, studiem zdravotního cvičení tai-chi, přípravou prázdninovkových kurzů, rýpáním se v hlíně, četbou, poslechem hudby, zpracováním bylin, pěstováním kvásku, chozením po horách, pečením a vařením. Prostě dělám to, co mě baví a co mi dává smysl.

Téměř dvacet let svého profesního života jsem strávila v korporátních financích. V roce 2019 jsem se rozhodla pro změnu. Přesměrovala jsem svůj profesní život k tomu, co dělám ráda a co mi dává smysl. Což je zážitková pedagogika a facilitace, umění tchaj-ťi a masáže.   

V Prázdninové škole Lipnice, “Mekce” zážitkové pedagogiky, jsem pracovala jako manažerka zakázkových kurzů, absolvovala jsem u ní Instruktorský kurz zážitkové pedagogiky (2020) a stále se zde podílím na kurzech Krajinou snů a Zahrada. Kurzy zážitkové pedagogiky lektoruji také pro společnosti CEDU – Centrum pro demokratické učení, kde pracuji především s žákovskými parlamenty, a dále pro Skautský institut, zde pracuji především s třídními kolektivy.  

Facilitaci jsem začala objevovat u Vojtěcha Bendy ze společnosti Edutica. Zde jsem absolvovala Komplexní kurz facilitace (2020-2021). A stále mě překvapuje, kde všude mohu principy facilitace s úspěchem využít. 

Tchaj-ťi se učím od roku 2012 v Tai-chi Praha u Jitky Králíkové Rychnovské a v seminářích Mistra Zhu Tiancai, které v průběhu let opakovaně pořádá Taiji Akademie. Praktikuji styl rodiny Čchen, na kterém obdivuji jeho harmonii v různosti – pomalé vědomé dýchání je v souladu s jinovými uvolněnými pohyby, které však v mžiku přecházejí ve výbušné jangové. Kromě čchi-kungu cvičím a studuji pěstní sestavy a sestavy se zbraněmi – vějířem, mečem, šavlí a dvěma šavlemi. Tchaj-ťi mi pomáhá vnímat tady a teď, pomáhá mi soustředit se na své tělo a vnímat a posilovat svou životní energii čchi. V současné době studuji Trenérskou školu 108. 

Další moji lásku – masáže – jsem začala studovat v roce 2021 ve společnosti Refit. A studium těla, svalů a kostí a jejich propojení ve fungující celek mě stále fascinuje a dlouho bude. Baví mě propojovat znalosti západní medicíny a anatomie s východním pojetím člověka a náhledu na svět a energie v něm. 

A konečně se dostávám k tomu, co spojuje všechno výše uvedené. Buď svá. Náš spolek jsme s kolegyněmi založily v roce 2021. Rozhodly jsme se zde podporovat mladé ženy v probouzení své jedinečnosti, v nalézání lehkosti a harmonie v životě a v prožívání podpory ženské skupiny a vzájemné inspirace. Snažíme se zde vytvořit prostor, kde mohou ženy objevovat, přijímat a tvořit krásu v sobě a kolem sebe. Byla jsem zvědavá, jak s mladými ženami pracují jinde v Evropě, tak jsem se v rámci programu Erasmus+ dostala k training cours In-Between ve Španělsku (2022), kurzu určenému pro pracovníky s mládeží. Účast na tomto kurzu mě ujistila v tom, že Buď svá nabízí kvalitní program, který napříč Evropou nemá obdoby. 

Jsem svá, když...

 • … mi sníh křupe pod nohama, mráz mě štípe v nose a oči mhouřím před milióny jiskřiček slunečních paprsků zrcadlících se ve sněhových vločkách všude kolem mě
 • … se na jaře procházím zahradou a raduji se z každé rostlinky, lístečku a kvítku, co se po zimě vyklube na svět
 • … si v letním ránu stoupnu do parku na Žofíně a začnu cvičit tai-chi, nevnímám lidi kolem, cinkání tramvají a brumlání aut doléhající přes řeku, jsem jen já, můj dech, hukot jezu, šumění listů topolů a pohyb mého těla
 • … v lesích začnou padat listy a já si v té nádherné paletě barev můžu jen tak chodit, žasnout a šustit.

Anežka Všianská  

V posledních letech se pracovně věnuji vzdělávání. Několik let jsem pracovala v inovativních školách (ZŠ Vela) a v současné době koordinuji výcvik pro budoucí učitele v programu Učitel naživo. Kromě toho lektoruji v Prázdninové škole Lipnice. V minulosti jsem absolvovala výcvik v arteterapii a několik let jsem vedla skautský oddíl. Když to jde, ráda vyrážím na moře plachtit a ráno nejraději začínám jógou. 

Jsem svá, když...

 • ... můžu mi vítr cuchá vlasy a třepotají plachty na lodi.
 • … vnímám svůj dech a z jedné jógové pozice přecházím do druhé.
 • … sedím na pivu nebo kávě se svými kamarády.
 • … se mi podaří udělat další krok na slacklině.
 • … se dívám do krajiny a usmívám se a ani nevím čemu.

Helena Macků

Baví mě život. Čím dál tím víc, ve všech jeho vrstvách, různorodosti a jednoduchosti. Jsem instruktorkou Prázdninové školy Lipnice, lektora kurzů pro dospívající mládež a dospělé, spolumajitelka jazykové školy, kavárenská povalečka a bývalá majitelka dvou kaváren, vystudovaná ekonomka, duší umělkyně : ) .

Jsem svá, když...

 • … když si užívám momenty čisté radosti a radosti z bytí
 • … když bořím nohy do mechu, rukama hladím kůru stromů a naslouchám šumění lesa
 • … když řádím při tanci a plynu v meditaci

Zuzana Hájková

Baví mě různorodost a pestrost života. Živím se jako metodička a lektorka vzdělávacích programů pro školy pod Skautským institutem a v Centru občanského vzdělávání podporuji školy na cestě za demokracií. Zároveň jsem instruktorkou Prázdninové školy Lipnice, kde se podílím na zážitkových programech pro různé cílové skupiny.

Jsem svá, když...

 • … si vezmu růžový baret nebo pohorky k sukni.
 • … si tancuji v metru na svou oblíbenou písničku.
 • … se ponořím do studené vody a cítím se její součástí.
 • … si užívám paprsky slunce na svém těle
 • … se směju, i když nemám čemu.
 • … naplno dělám, co mě baví.

Majda Radová

Živím se jako manažerka v investičním fondu,kde investujeme do společensky prospěšných projektů a startupů, které propojují přínos pro společnost a zároveň finanční udržitelnost, a mění svět k lepšímu.

Do Prázdninovky jsem vstoupila v roce 2017 po kurzech Vítr ve vlasech (kdysi dávno) a putování na mořských kajacích, od té doby jsem spoluvytvářela dva kratší interní kurzy, kurz Cesta hrdiny a kurz Buď svá.

Jsem svá, když...

 • …se procházím bosky v trávě, s větrem ve vlasech a nastavuju tvář paprskům nového dne
 • …když mám v nohách desítky kilometrů někde na treku v horách a ve chvíli absolutní přítomnosti vychutnávám šálek kávy, se psem po boku
 • …s otevřeným srdcem nespoutaně tančím
 • …se hrabu v hlíně, zahradničím a těším se z nových sazeniček i uzrálých plodů
 • …peču a vytvářím provoněný domov
 • …diskutuji s lidmi a projekty o řešení společenských výzev dneška

Markéta Kaizlerová

Jsem výzkumnice a posledních pár let učím své kolegy z IT porozumět potřebám lidí, pro které vyrábí weby, aplikace a služby. Občas si do toho střihnu nějaké školení nebo facilitaci. Jsem instruktorkou Prázdninovky. Ještě nevím, čím chci být, až budu velká, tak jsem teď na volné noze a zkouším co se namane. Ráda vařím, koupu se v každý louži, spím v hamace, vymýšlím co všechno by se dalo dělat a sázím zeleninu po Praze. Nejspokojenější jsem s batohem na zádech, u ohně v teplých ponožkách, na plachetnici, když koukám za obzor, a ve společnosti dobrých lidí.

Jsem svá, když...

 • …když jedu v šatech na kole městem
 • …když se těším, jak se zabořím rukama do hlíny

Marie Kozmová 

Na volné noze se věnuji online marketingu, především sociálním sítím a webům. Učím firmy, jak mají využívat sociální sítě a weby tak, aby o sobě mluvili pravdivě a atraktivně a dosahovaly tak výsledků – ať už se jedná o vyšší prodeje nebo nové kandidáty. Zážitková pedagogika mě jako koníček provází už od vysoké školy, na FF UK jsem organizovala seznamovací kurzy, poté jsem na čas spojila cesty s Prázdninovou školou Lipnice. Zapojila jsem se také do TEDxPrague. Na kurzech mě potkáte s foťákem na krku, těším se na vaše úsměvy : ) .

Jsem svá, když...

 • … pozoruju a oceňuju krásu kolem sebe i uvnitř. 
 • … objevuju zapadlá a strašidelná místa a vybírám si fakt podivné cesty. 
 • … makám a raduju se z výsledků.
 • … a stejně tak, když proležím půl dne na gauči u seriálů.