Co o kurzu říkají

 

 

Holky, které byly na kurzu

Překonala jsem své limity, poznala úžasné holky a zažila spoustu nových zážitků. Objevila jsem sílu ženství a uvědomila si, že bez toho, abych se měla ráda, nemůžu být šťastná.

Díky kurzu jsem vystoupila ze své komfortní zóny a objevila novou cestu životem.

Verča

Nevěděla jsem do čeho jdu, jak si to představit a jak se na to třeba psychicky připravit. Přihlášku jsem ale poslala, a tak, když jsem se hodila do vody, mi nezbývalo než plavat…

Nadchly mě adrenalinové a dobrodružné aktivity a také společnost žen! Má představa se, ale nevyrovnala tomu, co jsem na kurzu doopravdy zažila. Bylo to neopakovatelné! Za nic bych teď neměnila.

Odnesla jsem si nepobratelné množství zážitku a drahocenných zkušeností, které mi zase jiným způsobem otevřely oči. Zažila jsem tolik inspirace a stále zažívám, jelikož se s ženami z kurzu stále vídáme! A to je asi největším darem, najít společnost lidí, která je plná pochopení, upřímnosti, objetí a lásky…

Berenika

Nikoho jsem tam neznala a hrozně jsem se bála. Ale říkám vám… Bylo to snad nejlepší rozhodnutí za poslední 4 roky. Celou dobu jsem byla obklopena naprosto úžasnými lidmi a nenašel se nikdo, kdo by mi vadil. Celý kurz byl nádherně propracovaný a o tom, jestli se daného denního programu zúčastníš nebo ne, bylo jen na tobě. Pokud si chceš začít více věřit a celkově se lépe poznat, je tento kurz právě pro tebe. Chci ještě dodat, že po celém kurzu jsem konečně začala být svá a začala si pořádně užívat života.

Zuzka

Na kurz Buď svá! jsem se vydala, abych lépe poznala sama sebe, abych zažila něco, na co nejsem zvyklá, a abych poznala inspirativní ženy, které jsou podobně naladěné jako já. Všechno zmíněné mi kurz přinesl a i mnohem víc! Byly to momenty veselé a krásné, občas i náročné nebo smutné, ale stálo to za to.

Objevila jsem novou část sebe a naučila se spoustu nových věcí, mnohokrát jsem vystoupila ze své komfortní zóny a sama sebe překonala. Přesně proto bys měla jet na kurz i ty, protože nové zážitky a výzvy je přesně to, co nás v životě posouvá a inspirace a porozumění je to, co nás, ženy, drží pohromadě. Tak zahoď obavy a vydej se na cestu poznání sama sebe. 

Ronja

Na kurz jsem se dostala náhodou. Moc jsem nad tím nepřemýšlela.  Ale cítila jsem nějakou potřebu tam jet. Něco mě tam táhlo.

Nevěděla jsem, co čekat a bála jsem se jak si všechny sedneme. Ale jak jsem poznala holky všechno to bylo najednou fajn. A ta podpora, ta byla nejlepší. Kurz byl tak moc kouzelný, že se nedá popsat, co všechno jsem zažila a jak moc mě to ovlivnilo.

Přinesl mi zpátky mě. Ukázal mi moje emoce, ukázal mi lásku, něžnost, sílu člověka, ale i slabost. Dal mi něco co jsem mohla milovat – a to jsem byla já. A spoustu dalších úžasných chvil a lidí.  Ukázal mi ženství, které tak moc všichni potřebujeme.

Terka

Nejvíc jsem bála, že si tam s holkama nesednu. Mám zkušenosti, kdy jsem se neuměla zařadit do kolektivu, neuměla jsem jim dostatečně věřit nebo mě kolektiv nepřijal. A tady se nic z toho nestalo ani v nejmenším.

Ikdyž mám teď horší období a je toho na mě moc, jsem schopná si říkat, že bude líp a nepotrvá to věčně. To jsem dřív nezvládla. Také se snažím více posilovat své ženství a víc vnímat svůj menstruační cyklus.

Tohle prostě  musí zažít každá žena/holka. Jestli chceš najít samu sebe, poznat, jaká jsi a zároveň najít kamarádky, kterým se může otevřít a které tě nebudou soudit, je kurz přesně pro tebe.

Róza

Na kurz jsem se rozhodla jet, protože jsem především chtěla zjistit co všechno to může znamenat být ženou, chtěla jsem najít sama sebe.

Měla jsem strach, že mě program bude nutit dělat věci které nechci, ale tyhle obavy se rozplynuly s větou, že všechno je jen nabídka a je na nás, zda se zúčastníme. Díky tomu si z kurzu odnáším nejen to vědomí, že to já ve svém životě rozhoduju o tom co chci a mám tak zodpovědnost za své štěstí, ale i spoustu cenných uvědomění díky skvělým programům. Našla jsem cestu sama k sobě. Kurz doporučuji všem kamarádkám co znám!!! Byl to taak cenný kurz, nedá se vyjádřit slovy. To každá žena musí zažít aby pochopila…

Julie

Zaujalo mně téma a navíc mi o tom úplně básnila kamarádka. Moje obavy, že nezapadnu do kolektivu, že tam nebudu patřit, že to bude k ničemu, že rodiče budou proti, se s realitou absolutně nesetkaly. Do kolektivu jsme zapadly všechny a bez každé z nás by to nebylo ono

To nejdůležitější, co mi kurz dal, je sebedůvěra a přijetí se taková, jaká jsem. Vědomí, že se nemusím přetvařovat abych se někomu zalíbila, že prostě stačí být já a vždy tu se mnou někdo bude. Více vnímám své potřeby, co chci opravdu já, dokážu si lépe stanovit priority. Jsem více v klidu a víc si svůj život užívám.

Kurz Buď svá doporučuji všem dívkám i mladým ženám. Je to úžasný neopakovatelný zážitek plný výzev a uvědomění, které mně v mnohém posunuly. Jsem strašně vděčná, že jsem se toho všeho mohla zúčastnit.

Valérie

Rodiče 

Kurz buď svá bol prelomovým bodom v živote mojej dcéry a mna. Hneď po kurzu som cítila, že mi prichádza domov žena. Žena s názorom, ktorý sa nebojí zdediť, so zdravým sebavedomím a dávkou zodpovednosti, ktorá k veku už patrí. Cítila som vzniknutú úctu a rešpekt, partnerstvo a zároveň vyhranenie pozícii matka dcera. 

Prestala som mať potrebu dcéru usmerňovať, lebo začala stať pevne na vlastných nohách názorovo i emotívne. 

Projekt má význam a podporila by som tie, ktoré váhajú, aby sa prihlásili. Svet potrebuje silne ženy, ktoré sa ženami neboja byť. 

Gratulujem organizátorom.

S úctou a vďakou,

Alena Satekova

Celá akce Buď svá byla pro mě velkým zamyšlením nad vztahem s mými dcerami. Děkuji za inspiraci a příležitost vidět věci z jiného úhlu.

Michal Čulík

Po letním kurzu jsem vnímal dceru jako víc samostatnější, že lépe ví co chce a dokáže se lépe rozhodovat, co je pro ní v životě podstatné a důležité, že je víc v kontaktu se svou vnitřní sílou. 

Vidím jako velmi obohacující, že holky měly tu možnost být jen v ženském kruhu, zažít bezpečný prostor, kde se můžou více otevřít, poznat svou jedinečnost, projevit svou ženskost a radovat se z toho.

Velmi oceňuju nápad rozdělit kurz na dvě části. Při rituálu jsem vnímal a naplno si uvědomil přechod dospívající dívky v ženu. Rituál měl pro mě velkou hloubku, zanechal ve mě hluboký dojem a celkově to byl příjemně strávený čas s dcerou i ostatními.

Vidím velký přínos a smysl v tom, co pro ostatní děláte a je úžasné, jakým způsobem to vedete. S vděčností a úctou, Mirek

Miroslav Drahozal

Jako matka si cením takového nápadu, přinést mladým dívkám možnost prožít sama sebe naplno v pravdě svého srdce, začít si více uvědomovat svoji ženskost, pečovat o své tělo a krásu, v bezpečí kolektivu vrstevnic naučit se sdílet a vyjadřovat své pocity a přijmout i radost stejně tak i slzy, uchopit vlastní život do svých rukou a nechat se inspirovat.

Naše dcera, která tento kurz absolvovala, celá zářila radostí a úsměvem, když jsme se s ní opět setkali. Vnímala jsem, jak z dítěte rozkvétá žena, která je rozhodnuta jít si cestou svých snů a prožívat naplno a v kráse každý svůj den. 

Díky všem, co se podílí na přípravě kurzu „Buď Svá“! 

Jitka Čulíková

Mandalam

Děkujeme všem tvůrcům a tvůrkyním za krásný zážitek. Dcera se z letního pobytu Buď svá vrátila nadšená, dojatá, plná zážitků a myšlenek. I za tak „krátký“ čas byl vidět její mentální posun, stala se dospělejší, samostatnější, zralejší. Ale jako máma jsem hlavně ráda za to, že si to užila a našla nové kamarádky. Víkendové pokračování – završení s rodiči bylo nesmírně milé a dojemné. V běžném životě je tak málo časoprostoru být takto spolu. Jsem za to moc vděčná.

Míša Kokešová

Vřele tento kurz doporučuji všem mladým dívkám, které hledají cestu k sobě a mají odvahu se otevřít druhým. Pro naši dceru to byl zlomový týden, ze kterého přijela mnohem dospělejší a vědomější si sama sebe a toho, kým chce být. Výrazně se jí zlepšil vztah s tatínkem, který byl do té doby poměrně problematický.

Od doby kurzu se zajímá dále o témata ženství a cesty seberozvoje. Celý tým žen, který kurz vedl, podle mého názoru, velmi pozitivně ovlivnil její momentální životní směr a podle vyprávění byl kurz veden nenásilnou formou směrem k osobním výzvám a prožitkům. Holky se, myslím, spolu hodně nasmály i naplakaly. Jsem za tento kurz nesmírně vděčná.

Klára Ansorge

…“ten zážitek je neuchopitelný“, popisují svůj záměr tvůrkyně programu. Za sebe dodávám: hlavně pro muže, pro táty dcer, kteří z principu většinou málo rozumějí ženskému světu a zvláště pak všem výzvám a zranitelnosti v době dospívání.

Byl jsem rád, že existuje prostředí, do kterého naše dcera přirozeně a ráda vplulaJeště radši jsem byl, když celým kurzem proplula na pozitivní vlně. S partou kamarádek. Akceptovaná. Akceptující. Svá.

Není třeba čekat na další impulz. Pokud jste se o tomto kurzu již dozvěděli, a máte doma dospívající dítě/slečnu, pak (kudy chodím) doporučuji kurzem společně projít. S velkou pravděpodobností půjde o pozitivní a posilující zážitek pro celou rodinu.

Alex Jendrysek

Dcera je teď samostatnější, na mně méně závislá. Dokáže si více stát na svém. Celý kurz hodnotím velmi pozitivně a jsem ráda, že jsme vás objevili. Děláte to srdcem a holkám opravdu rozumíte! Za 10let pošleme určitě mladší dceru 🙂

Lucie Jasioková

Když jsem jel na místo kurzu, neuměl jsem si udělat představu, jak bude rituál vypadat. Myslel jsem, že určitě dokážu vymyslet 100 různých situací, které bych strávil raději někde jinde, než na vašem rituálu. Jsem moc rád, že jsem se mýlil, a že ten prožitek byl, jak pro mě, tak pro Amálku, hodně pozitivní a příjemný.

Prostředí bylo úžasné, celý rituál moc pěkně dovedený do chvíle, kdy jsem si uvědomil, že Amálka už brzy bude samostatná bytost, která nás má a bude mít moc ráda. Jsem strašně rád, že jsem to mohl zažít, takových chvílí je, myslím, v životě jen pár. Asi se ještě potkáme (aspoň doufám), každopádně celému týmu, který děláte svět příjemnější, přeji hlavně klid a pohodu. Ať se Vám dílo daří!

Přemek Jasiok

Kurz Buď svá přinesl do života naší patnáctileté dcery mnohé. A nejen naší dcery, ale celé naší rodiny. 

Z letního kurzu (kam se jí teda upřímně moc nechtělo…) se vrátila nadšená a šťastná a o velký kus sebevědomější. Získala několik velmi hlubokých přátelství, začala sama cestovat za kamarádkami po celé republice a velmi se osamostatnila. Holky z kurzu si vytvořily moc hezkou „ženskou síť“ a jsou si oporou, když některé z nich není zrovna hej, ztrácí sebedůvěru… jsou pro sebe velmi důležité, umí se fakt krásně žensky podpořit.

Dcera teď taky hodně přemýšlí o věcech – které mají smysl dělat, které ne, kam by chtěla směřovat a kudy. A nevím jestli je to kurzem, ale konečně pochopila, že o domácnost je prostě potřeba se postarat, že je to práce, ale je to přirozené… a už s námi tolik nebojuje a dělí se o domácí povinnosti :). Jako asi nejsilnější obrat, který vidím v našem vztahu, je od: „nejradši bych zmizela na internát, abych už od vás měla pokoj“ k „jste moc fajn rodiče a mám vás moc ráda“… což je po dvou letech relativně obstojné puberty opravdu příjemná změna. Prostě těch hádek a vyhrocených situací (hlavně mezi dcerou a tátou) zásadně ubylo a závěrečný víkendový rituál, který absolvují dcery s rodiči, tomu zásadně napomohl

Celý společný víkend je krásně postavený – od velmi přirozeného (a přesto velice silného) dopoledního sdílení v oddělené skupině maminek a skupině tátů, kde člověk zjistí, že pubertu a dospívání neprožívá jen vaše dcera, ale každá dcera, a že to teda vůbec není jednoduché…   přes vlastní rituál, kde se setkávají oba rodiče spolu a pak maminka s dcerou a táta s dcerou a pak dceru pomyslně nechávají odejít „do života“.

Celý ten vlastní rituál je krásný, hluboký a přitom naprosto přirozený.  A otevírá cestu k následné společné procházce celé trojice s otázkami a odpověďmi, povídáním o potřebách a přáních, nastavováním nových pravidel…  A ta si pak odnášíte do dalšího společného života s dcerou … která už není dítětem, ale dospívající ženou… Fakt to funguje :)!

Eva Kvapilová

Přemýšlím, jak dát do slov to něco neuchopitelného, co se mi děje před očima od doby, kdy se dcera vrátila z kurzu. Nebo to začalo ještě před kurzem? To napětí, očekávání, co to bude?

Jsem jako máma moc ráda, že si mohla moje dcera zažít BEZPEČNÉ prostředí, kde ženy spolu nesoutěží o to, která je krásnější a má lepší značkové oblečení, prostředí, kde si vzájemně nekonkurovaly, ale podporovaly se a oceňovaly. Dcera přišla z kurzu hodně unavená, ale taky hodně spokojená a plna silných zážitků. Byla na sebe hrdá, že v náročném fyzickém programu šestkrát skočila do lomu z výšky pět metrů, sama si ušila sukni tak hezky, že jsem ji nechtěla věřit, že to šila ručně a ne na šicím stroji, naučila se plést krásné věnce, sama odvážně spala v noci v lese (to bych já neudělala!!) a naučila se, že má poslouchat své tělo a nepřekračovat hranice únavy. Přišla inspirována a vědoma si toho, že každá mladá žena je jiná, svá a tím krásná. Naučila se toho mnohem víc, o tom ví ale jen ona sama. Ale asi nejvíc je to, že si našla souputnice, kamarádky.

Jako rodiče jsme byli pozváni na svátek přechodového rituálu, kdy se z naší dcery stala mladá žena. A stalo se skutečně něco mezi nebem a zemí, po rituálu se mnohé v našem vztahu změnilo – přestali jsme se o ni bát, věříme ji a víme, že si v životě poradí. Protože je si sebe vědoma. Je odvážná a je svá. Milujeme ji.

Ráda bych poděkovala týmu skvělých žen, které kurz připravily, ze jejich invenci, energii, radost a lásku, kterou odevzdaly dívkám.

Tatiana Čabáková

O kurzu jsem se dozvěděla od přítelkyně, jejíž dcerka jej absolvovala. Vnímám jako kouzlo, že okolnosti se sešly pro nás tři tak, že Maruška kurz v létě zažila a my oba jsme toho na podzim mohli být součástí. 

Udělali jste pro nás všechny tři strašně moc. Vytvořili jste nám chráněný a bezpečný prostor, kde jsme se mohli dotknout toho, že navzájem pro sebe pořád něco máme, že k sobě patříme, i když to zvenku vypadá lecjak. Snad za nás všechny tři mohu říci, že v běžných všedních dnech zažíváme méně strachu , odsudků a více zdravé důvěry a tolerance  a také zodpovědnosti.

Často si promítám situaci, kdy jsme si při rituálu mohli zkusit, jak by to vypadalo, kdyby jsme nechtěli to „dítě“ pustit, nebo naopak, kdyby ono se nechtělo pustit nás. Mohla jsem díky tomu při té hře nechat odejít povrchní balast emocí a při samotném rituálu se přiblížit pravdivým pocitům, jak nejvíce jsem dokázala. Dostala jsem při tom veliký dar, o který se s vámi chci podělit. Když Maruška měla ode mne odejít, zaváhala. Problesklo tam něco, snad strach, obava, nevím. Ale vím, že ve mě se v tu samou chvíli probudila síla k tomu, abych ji mohla povzbudit, aby klidně šla…že tu pro ni pořád budu. Ta síla je se mnou pořád. Mám ji pro ni. Za to jsem vám moc vděčná, protože jste tam všechny právě tolik byly a nebyly, aby to bylo akorát pro to, aby se mohly dít takové zázraky. 

Děkuju, děkuju, děkuju.

Marta Kašparová